Yoga yapmak için 9 neden

Yoga yapmak hem kolay hemde zahmetsizdir. her an her yerde yapılabilinen egzersizleri ile kadın erkek herkesin yapabileceği sporlardandır. Başta sağlık olmak üzere hem psikolojik faydaları hem de yapılması kolay olan yoganın hastalıklarla savaşmaktan genç kalmaya kadar birçok faydası bulunuyor.

İşte Yoga yapmak için 9 Neden

1- Yoga gençleştiriyor

En az 2 sene boyunca yoga yapan insanların, yoga yapmayanlara kıyasla telomer uzunluğunun daha fazla olduğu kanıtlandı. Telomer ise DNA’da bulunan ve bir anlamda genç kalmayı sağlayan yapılardır.

2- Bağışıklık sistemine yardımcı

12 hafta boyunca her gün 35 dakika yoga yapan kadınların, stres altındaki durumlarda kortizol seviyelerindeki artış %94 oranında azalıyor. Kortizol seviyesindeki aşırı artış ise bağışıklık sistemini zayıflatıyor.

3- Göbek yağlarından kurtulmak için

6 ay süresince Restoratif yoga yapan ve kilo fazlası bulunan kadınların, sadece esneme&gerilme hareketleri yapan kadınlara kıyasla göbek yağlarının 2.5 kat daha fazla eridiği kanıtlanmış. Bunun nedeni, yoganın sakinleştirici etkisi olabilir. Çünkü sakin olduğun zamanlarda, göbek yağlanmasına neden olan kortizol hormonu üretimi de azalıyor.

4- Tansiyonu dengeliyor

Hypertension Research’te yayımlanan güncel bir çalışmaya göre, 3 ay boyunca düşük sodyum diyeti uygulayan ve haftada 3 kere 45 dakika yoga yapan prehipertansiyon hastalarının sistolik kan basıncı değerlerinde, sadece düşük sodyum diyeti uygulayan hastalara oranla fazladan %33’lük bir azalma gözlemlendi

5- Diyabet riskini azaltıyor

2 ay boyunca haftada 3 kere Bikram yoga yapan obezite hastası yaşlı bireylerin glikoz toleransında önemli iyileşmeler gözlemlendi. Yoga yapmak kolaydır.

6- Kronik ağrılara karşı

Kanada’da gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, fibromiyalji hastası kadınlar 8 hafta boyunca haftada iki kere 75 dakikalık Hatha yoga seansının sonunda, kronik ağrılarından büyük ölçüde kurtuldular.

7- Sırt ağrılarını gideriyor

Kronik sırt ağrısından şikayetçi olanlar, 1 hafta boyunca Iyengar yoga dersi aldıktan sonra, kendi başlarına haftada 5 gün 30 dakika yoga yaparak 4 haftanın sonunda ağrılarının %44’ünden kurtuldular. 2014 yılında International Journal of Yoga’da yayımlanan bu çalışmanın diğer bir sonucuna göre ise, 6 ay sonunda bu ağrılarda %73’lük bir azalma gözlemlendi.

8- Siyatik ağrılarını gideriyor

Siyatik ağrılarından şikayetçi olan insanlar için yoga harika bir yardımcı. 4 hafta boyunca günde 20 dakikalık bir yoga terapi uygulaması ile ağrılar azalıyor, hassasiyet gideriliyor ve yürüme kabiliyeti gelişiyor. Yoga yapmak için yer ve zaman önemlidir.

9- Diz ağrılarını gideriyor

Konu üzerine yapılan küçük çaplı bir çalışmaya göre, 8 hafta boyunca haftada 3 gün 1 saatlik Hatha yoga yapmak, dizlerinde osteoartrit (kireçlenme) sorunu bulunan kadınlarda ağrıların azalmasına yardımcı oluyor.