Yoga Yaparken Yapılan Hatalar Nelerdir?

evde yoga

Son zamanlarda yoga ile ilgili araştırma yapanların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Yoga ilgili araştırma yapanlara göz atıldığında görülecektir ki bu kişilerin çoğunluğu kendini her anlamda dinç ve sağlıklı hissetmek isteyen insanlardan oluşmaktadır.

yoga hataları

Bu araştırmaların sonrasında ise gerek eğitmenler gerekse kendi kendilerine yoga yapmaya başlıyorlar. Birçok insan yoga yapmanın çok kolay olduğunu düşünüyor ancak yaptıkları hatalar onların rahatlamalarından çok zorlayacaktır.

RAHATLAMA VE HEYACAN

Yoga hatalarının başında kişinin kendisini rahatlatamaması ve aşırı heyecanlanması geliyor.

Özellikle de yogaya yeni başlayan kişiler bu hatayı çok fazla yapıyor. Kendinizi rahatlatmak istiyorsanız öncelikli olarak doğru bir şekilde nefes alıp vermeniz gerekmekte. Kimi zaman insanlar yoga esnasında nefes alıp vermeyi dahi unutabiliyor. Eğer ki siz de doğru nefes alıp verememekten şikayetçi iseniz bu konuda mutlaka eğitmeninizden yardım almalısınız.

BAŞKALARI İLE KIYASLAMA

Bununla birlikte yoga hatalarından bir diğeri ise kendinizi başkaları ile kıyaslamanız.

Oysa ki yogada böylesi bir kıyas kesinlikle söz konusu olmaz. Çünkü burada temel amaç insanların bireysel olarak kendilerini iyi hissetmelerini sağlamaktır. Dolayısıyla başkaları ile kendinizi kıyaslamanız sizde olumlu hiçbir etki bırakmaz.

Yogadan en iyi sonucu almak için kendi vücudunuzun sınırlarını bilmeli ve asla kendinizi zorlamamalısınız. Yogadaki her hareketi yapmaya zorlanmak yerine size en uygun olacak hareketleri belirlemeli ve bunları doğru şekilde uygulamaya çalışmalısınız. Yoganın temel hareketlerini bilmeniz ve bunları sürekli tekrarlamanız zaten vücudunuzu ve zihninizi istediğiniz gibi rahatlatacaktır. Kendinizi her zorlayışınız ise sizde olumsuz bir etki bırakmaktan başka bir işe yaramaz.