Yoga yaparken en çok karşılaşılan hatalar nelerdir?

Her geçen gün etrafınızda yoga yapan sayısının arttığını görürsünüz. Neden derseniz yapması kolay ve zahmetsiz, masrafı az, kendi başına yapılan bir çalışmadır. Yoga gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Bunun nedeni yoganın, insanı hem fiziksel hem de ruhsal bir huzura ulaştırmasıdır. Zihinlerindeki zindeliği keşfeden insanlar yogadan birbirlerine bahsederek yayılmasına yardımcı oluyorlar.

Kitaplar, videolar, kurslar ve kartlar gibi çok çeşitli yerlerden yoga öğrenilebiliyor ama yoga yayıldıkça yoga hataları da artıyor. Yoga yapmak için tek ihtiyacınız olan sizin sığabileceğiniz düz bir alan. Durum böyle olunca herkes deneyebiliyor. Hata, her şeyin başlangıcında normal olsa da dikkat etmekte fayda var.

Yoga yaparken hatalar

Kıyafet

Yogaya başlama ve konsantre için kıyafet çok önemlidir. Rahat kıyafetler giymek yogada çok önemlidir. Üstüm başım açıldı mı, bacağımı çok sıkıyor diye düşünmek konsantrasyonunuzu bozar. Yogada çorap giyilmez. Yoga çorapsız yapılır. Çorapsız yoga yapamam diyorsanız da yoga çoraplarından temin edebilirsiniz.

Dikkat Dağınıklığı

Dikkatinizi o ana yapılacak işe vermeniz gerekiyor. Yoga yaparken yalnızca kendinizle ilgilenmelisiniz. Anı yaşamalısınız. Zihniniz ne geçmişi kurcalamalı ne geleceği ne de yanınızda yoga yapan insanları. Bu başlarda zor olsa da zamanla herkes başarabilir.

 

Nefes

Nefes, yogada hem araç hem de amaç olabilir. Yogayla nefesinizin farkına varırsınız. Almayı mı unutuyorsunuz yoksa vermeyi mi? Nefesinizi tutuyor musunuz? Bunları keşfetmenizde yoga yardımcı olacaktır ama siz dikkat ederseniz. Nefesinizi tutmadan yoga yapmaya çalışın. Yoga hataları arasında en çok yapılan budur.

Sınırınızı Bilmek

Her şeyde sınır olduğu gibi yogada da sınır vardır. Sınır koymak ve sınırlamak gerekir. Herkesin farklı sınırları vardır. Siz yeni başlamış, daha esnek olmayabilirsiniz. Yanınızdaki her hareketi yapıyor diye sizin de yapmanıza gerek yok. Belki bir gün siz de eğitmeniniz gibi olabilirsiniz ama sabretmek önemli. Kendi sınırlarınızda, bedeninize zarar vermeden yoga yaparsanız daha da faydasını görebilirsiniz.