işyerinde yoga nasıl yapılır

işyerinde yoga nasıl yapılır? Son yıllarda patlama yaşayan yoganın ünü şirketlere kadar yayıldı. İş hayatında sıkça yaşanan ve iş performansını etkileyen motivasyon, stres ve sağlık problemleri gibi sorunlara toplu seanslar ile çözüm aramak ve bu gibi durumlar ile mücadele etmeyi kolaylaştırmak, çalışanların performans ve kalitesini artırmak için şirket sahipleri çalışanlarını yoga ile rahatlatıyor.

Şirket çalışanları genelde yoğun stres, uzun süre bilgisayar başında oturmak ya da türlü zorlayıcı durumlar sebebi ile aşağıdaki rahatsızlıklar ile sıkça karşılaşıyor;

İŞYERİ HASTALIKLARI

El ve bileklerin, mouse üzerinde sürekli hareket etmesi sebebi ile Repetitive Strain Injury ve Carpal Tunnel Sendromu

Uzun süre oturulduğu için bacakların ön üst taraflarında bulunan kasların kısalması, bu durumun ileriki dönemlerde dengesizliğe sebep olması

Vücudun uzun süre hareketsiz kalması sebebi ile vücut metabolizması yavaşlar, yağlanma. Sonucunda kilo problemi

Zihnin sürekli yoğun olması ve deşarj olma imkanı bulamaması sebebiyle işleyişini yavaşlatması, uzun sürede konsantrasyon ve hafıza problemleri ortaya çıkması.

SAĞLIK SORUNLARI

Tüm bu yaşanabilecek sağlık sorunları sebebi ile, bilinçli şirketler öğle aralarında ya da iş çıkışlarında şirket çalışanlarına kurumsal şirket yogası gibi bir avantaj sağlayabilir. Kurumsal şirket yogası sayesinde bilgisayar başında oturmaktan omurilik ve bel sorunları yaşayan şirket çalışanları daha kaliyeli bir çalışma hayatı sürdürebilir. Aşağı yukarı 1.5 saat süren yoga seansları ile çalışanların hem rahatladığı, hem de omuz, sırt, omurga, baş ve boyun bölgelerinde biriken gerginlik ve strese çözüm bulduğu, kireçlenme ve ağrı sorunlarını azaltmış olduğu gözlenmiş bir durum.

Şirket yogasının faydaları nelerdir?

  • Çalışanların stresi hızla azalır.
  • Hafızayı ve konsantrasyonu güçlenir bu da daha kaliteli bir iş performansına sebep olur.
  • İşe gelinmeyen günlerin sayısında %20 azalma görülür.
  • Sağlık harcamalarında %40-55 azalma görülür.
  • Sırt ve vücut ağrıları, işe bağlı stres, yorgunlukta azalma görülür.
  • Enerji yükselir, motivasyon artar.
  • Öfke kontrolünü sağlar. Rahatlatır.

Şirket yogası nedir

Çalışanlarınızın stresini ve yorgunluğunuz azaltmak, ekibinizin sağlığını en üst boyutlara taşımak için toplantı odası ya da açık düzen ofislerinizde Kurumsal Şirket Yogası egzersizlerini deneyebilirsiniz. Size ve ekibinize sağlayacağı faydasını çok kısa sürede göreceğinizden emin olun.