Hamilelikte Yoga Faydalımı Zararlı mı

Hamilelikte yoga nasıl yapılmadır? Faydalımı zararlı mıdır? Hamilelik süreci anneler için çok zor ve çetin geçen bir zaman dilimidir. Bu süreçte yaşanan psikolojik sorunların yanı sıra birçok sağlık sorunu ile anne adayı başa çıkması gerekmektedir.

Günlük hayatta kişileri huzura ulaştıran yoga, hamilelik boyunca da mucizevi etkileri ile anne adaylarını, fiziksel ve ruhsal açıdan adeta güçlendiriyor, hamileleri anneliğe birçok açıdan hazırlıyor. Hamileliğin 14. haftasında kadın doğum uzmanı tarafından da anne adayının yoga aktivitelerine katılmasına sakınca görülmeyen durumlarda hamileler, yoga hareketlerine başlayabiliyor. Ancak bu hareketlerin zorlayıcı olmaması ve ağır olmayan hareketleri içermesi gerekiyor.

Hamile Yogası Nedir? Nasıl Yapılır?

En genel tanımıyla hamile yogası, hamilelik sürecini daha rahat geçirmek, bulantı, kramp ve gerginlikler gibi hamilelik belirtilerini hafifletmek, bedeni doğum ve doğum sonrası sürece hazırlamak için uzman eşliğinde uygulanan yoga çalışmalarını ifade ediyor.

Hamile yogası sadece anne adayını fiziksel açıdan doğuma hazırlamayı amaç edinmiyor, bunun yanı sıra annenin bebek ile olan ruhsal bağlantısının da daha güçlü olmasına yardımcı oluyor.

hamilelikte yoga

Hamilelikte Yoga Yapmanın Faydaları Nelerdir?

DOĞUMA HAZIRLIK

Pelvis kaslarını, karnı ve sırtı güçlendiren yoga, gereksiz gerginlikleri hamileden uzaklaştırmanın yanı sıra perinyum bölgesini de güçlendirerek doğum kanallarını doğuma hazır hale getiriyor.

DAHA KOLAY BİR HAMİLELİK SÜRECİ

Bel bölgesini koruyan ve omurgalara destek veren yoga hareketleri, daha kolay ve daha uyumlu bir hamilelik sürecine zemin hazırlıyor.

BEBEĞE DAHA TEMİZ OKSİJEN

Nefes çalışmaları sonrasında kapasitesi artan ciğerler, hem annenin hem de bebeğin daha temiz ve daha bol oksijen almasına eşlik ediyor.

ANNE BEBEK BÜTÜNLÜĞÜ

Anne adayı, meditasyon niteliği de olan yoga sayesinde duygularını daha yoğun bir şekilde yaşıyor ve doğuma dair beklentilerinin daha kolay farkına varıyor. Ruhsal bir bütünlük uyandıran yoga, anne ile bebek arasında sıcak, samimi ve duygusal bir bağın kurulmasına aracılık ediyor.

hamilelikte yoga

Hamilelik sürecinde yapabileceğiniz yoga egzersizleri için diğer yazılarımıza da bakabilirsiniz.

Hamileyken yoga nasıl yapılmalıdır?