hamileler için yoga ve pilates hareketleri

Hamileler için yoga ve pilates hareketlerini sizler için derledik. Anneler şimdilerde daha bilinçli hale gelmiştir. Hamilelik döneminden yapılan egzersizlerin doğumun kolay geçmesi konusunda yardımcı olduğunun bilincinde olan anne adayları hamilelik döneminde her türlü egzersizi yapar olmuşlardır. Hamilelerin yapmış olduğu egzersizlerin başında yoga ve pilates gelmektedir. Geçmiş dönemlere göre çok daha bilinçli olan anneler, hamileliğinin her döneminde çeşitli egzersizler yapmanın hamilelik için çok rahatlatıcı olduğunun farkında. Hamile pilatesi de bu egzersizlerin başında geliyor. Doğumu kolaylaştırmanın yanı sıra, doğum sonrası iyileşmeyi de hızlandıran hamile pilatesi anne adaylarının da favori sporlarından birisi oldu.

Hamileliğin ilk aylarından itibaren, son aylarına kadar kadını doğuma hazırlayan, güçlendiren, doğum sonrasında da tekrar eski formuna hızla dönebilmesini sağlayan mükemmel bir egzersiz sistemi olan hamile pilatesi hareketlerini çeşitli pilates merkezlerinde yapabileceğiniz gibi evinizde kendi başınıza da yapabilirsiniz. Yalnız yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız ve hareketleri çok kontrollü ve bilinçli bir şekilde yapmanız olası tehlikeleri önleyecektir.

Hamileler için yoga ve pilates hareketlerine hangi dönemde başlanmalı

Doktorlar hamile adaylarınının pilatese gebeliğin 12 ve 16. haftası arasında başlayabileceklerini söylüyor. Bununla birlikte anne adaylarının ilk 3 ay hafif tempolu yürüyüşler, esneme hareketleri ve pilates yapması tavsiye ediliyor. Egzersizler günde 5 kereden başlayıp yavaş yavaş 10 kereye kadar çıkarılabilir. Bir çalışma seansının süresi 30 dk yı geçmemelidir.

Anne adaylarının evlerinde kolayca yapabilecekleri pilates egzersizleri

1 . Nefes Hareketleri – Hamileler için yoga ve pilates hareketleri

Yukarıda da görüleceği gibi düz bir zemine oturun. Sırtınızın dümdüz olduğundan emin olun. Nefesinizi burnunuzdan alıp ağzınından vermeye başlayın. Nefes alarak ilk harekete başlayın, sonrasında nefes verirken omuzlarınızı yavaş yavaş dizlerinize doğru getirin. Dizlerinize yaklaştığınızda bu pozisyonda sabit kalın ve 4 – 5 kez nefes alışverişine devam edin. Daha sonra nefes vererek ilk pozisyonunuza geri dönün.

 2 . Bacak Hareketleri – Hamileler için yoga ve pilates hareketleri

Bu hareket için sol yanınıza yatın. Sol kolunuzu resimdeki gibi başınızın altına getirin. Sağ kolunuz gövdenizin önünde destek olarak kullanabilirsiniz. Tek bir kerede sol kolunuzdan da destek alarak bacaklarınızı gövdeniz ile birlikte kaldırın. Bacaklarınız yukarıdayken 5 ‘e kadar sayın ve tekrar eski pozisyonunuza geri dönün.

 

 

3 . Sırt ve Bel Bölgesi Hareketleri – Hamileler için yoga ve pilates hareketleri

Bu hareket hamilelik sürecinde sırt ve belde oluşan ağrılardan kurtulmanız için birebir bir harekettir. Düzenli yaptığınızda özellikle hamileliğin son 3 ayında ağrıyan sırt ve ben kaslarınızın rahatlamasını sağlayacaktır.

hamileler için yoga ve pilates –Hamileler için yoga ve pilates hareketleri

Yere diz çökün ve ellerinizi omuz genişliğinde, dizlerinizi de kalça genişliğinde açarak elleriniz ve dizlerinizin üzerinde resimde görüldüğü şekilde durun. Sırtınız dümdüz, tüm ağırlığınız ise ellerinizde ve dizlerinizde olmalı. Karnınızdaki kasları hissederek, karnınızı omurganıza doğru çekin; sırtınızı tavana doğru yuvarlak bir biçimde esnetin. Baş ve boynunuzun kollarınızın arasında rahat bir şekilde düşmesine izin verin. Derin nefes alarak 10-30 saniye kadar tutun. bu pozisyon esnasında düzenli nefes alıp vermelisiniz. Hareketi en az 10 kez tekrar edin.

4 . Sırt Kasları Hareketleri –Hamileler için yoga ve pilates hareketleri

Bir diğer sırt kası hareketi ise spine twist hareketi. Bu hareket de sırt kaslarınızı esneterek rahatlatmanızı sağlayacak.

Yere dik bir şekilde oturun. Ayaklarınızı dizlerinizden kırmadan, parmak uçlarınız karşıya bakacak şekilde uzatın. Kollarınızı dirseklerden kırmadan iki yana yere paralel olacak şekilde açın. Önce sadece gövdeniz ile sağ yanınıza 3 nefes alışverişi ile dönün, sonra nefesinizi vererek merkeze dönün. Aynı harekeri sol tarafınız için de yapın.

Yazımızın başlarında da ilettiğimiz gibi hiçbir hareketi doktorunuza danışmadan yapmamanız olası rahatsızlık ve tehlikelerin önüne geçmeniz için mutlaka dikkate almanız gereken bir durumdur.