Hamileler hangi sporları yapabilir

Hamileler hangi sporlarını yapabilir sizler için derledik. Hamilelik süreci sıkıntı ve zorlukların olduğu 9 aylık bir süreçtir. Hem anne sağlığı için hem de bebek sağlığı için her ay yapılması faydalı olan egzersizler vardır. Bizde sizlere bu yazımızda hamilelerin yapabileceği sporları derledik.

Hamilelik süresince egzersiz yaparak, hem formda kalmayı başarabilir hem de bebeğinizin daha çok oksijen almasını ve gelişimini daha iyi tamamlamasını sağlayabilirsiniz.

HAMİLE SPORLARI

Ancak bu süreç içerisinde çok dikkatli olmanız, zorlayıcı hareketlerden kaçınmanız ve egzersizlere başlamadan önce kesinlikle doktorunuza danışmanız gerekiyor. Aksi halde hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını tehdit eden ciddi riskler ile karşılaşmak zorunda kalabilirsiniz.

 

Hamilelikte yapılabilinecek iyi egzersizler

Hamile Yürüyüşü

Gebelik müddetince yapabileceğiniz en risksiz ve yapılması en kolay egzersiz yürüyüş. Yavaş ve hafif tempoda yürüyüş yaparak, günde 30 dakikalık bir yürüyüş ile fit kalabilirsiniz..

Hamile Yüzmesi

Gebelikte en çok tavsiye edilen egzersizler içerisinde yüzme de yer alıyor. Gebeliğinizin her ayında yapabileceğiniz yüzme sporu; aynı zamanda oldukça risksiz bir spor dalı.

 

Hamile Koşusu

Gebelik süresince yavaş tempolu koşu da yapabilirsiniz. Ancak hamileliğinizin son aylarında koşu yapmaya ara vermeniz gerekiyor. Koşu yaptığınız müddetçe ayağınızın takılıp düşme riskinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Koşu bandı kullanılarak azda olsa koşu sporu yapabilirsiniz.

Hamile Yogası

Hamile bayanların hem vücut sağlığı hem de ruhsal sağlığı için birebir olan yoga; bebekle anne arasında daha iyi ve duygusal bir bağın kurulmasına da olanak tanıyor. Yalnız kesinlikle bir yoga eğitmeni gözetiminde yoga yapmalı; hamilelik aylarına göre hazırlanan yoga programına sadık kalmalısınız.

Hamile Kegel Egzersizleri ve Pilates hareketleri

Hamilelikte yapılabilecek en iyi egzersizler listesinde kegel egzersizleri ve pilates de bulunuyor.

Pelvik kaslarını güçlendiren kegel egzersizleri; doğumu kolaylaştırırken, gebelikte pilates yapmak doğumu kolaylaştırmanın yanı sıra hamilelikte rastlanan bel ve sırt ağrılarını da önemli ölçüde azaltıyor.