Evde yoga nasıl yapılır

evde kolay yoga

Evde yoga nasıl yapılır?  Evde kolay yoga yapabilmek için bilmeniz gerekenler ve yapmanız gerekenler bu yazımızda. Zaman yetersizliği, yoga salonu ücretlerinin pahalılığı ya da bulunduğunuz şehirde yoga merkezinin bulunmaması.. Yaşam ve çalışma sebeplerinizden dolayı herhangi bir yoga merkezinde yoga yapamıyor olmanız, yoga yapmanıza engel değil. Doğru egzersizleri öğrendiğinizde evinizde tek başınıza yoga yapabilmeniz mümkün. Özellikle meditasyon özelliği ile de birlikte yoga tek başına yapılabilen egzersizlerin başında bu sebeple geliyor. Evde Yoga Yapmanın İncelikleri nelerdir?

 

evde kolay yoga nasıl yapılır

Evde yoga nasıl yapılır?

Öncelikle yoga yapmanın amaçlarını bilmek gerekiyor. Yoganın en büyük amacı, zihninizi kötülüklerden arındırarak sadeliğe ve huzura ulaşmanızı sağlamaktır. Yoga günlük hayatınızda yaşadığınız olumsuz düşüncelerden sizi çıkartarak içsel mutluluğunuzu yakalamanızı sağlıyor.

Evde yoga neler gerekli?

  • Yoga Matı
  • Eğitici Yoga Videoları
  • Sessiz bir ortam
  • Rahatlamaya hazır bir zihin

 

Evde yoga yaparken sessiz bir ortamda bulunmanızın sebebi, zihinsel rahatlığınıza en kısa sürede ulaşabilmektir.  Yoga yapmaya başladığınızda zihninizi sessizliğin sesine bırakarak, kendinizi en rahat ve huzurlu hissedeceğiniz yeri düşünebilirsiniz. Örneğin yeşillikler içinde bir orman, bir deniz kıyısı, masmavi bir gökyüzünün altı.. Kendinizi en huzurlu hissedeceğiniz yeri düşünmek, sizin yoga egzersizlerine daha fazla motive olmanızı sağlayacaktır.

Müzik

Evde yoga yaparken önemli bir husus da müziktir. Sessizliğin yanında sizi huzura çağıracak bir müzik de açabilirsiniz. Bu da sizi rahatlatmaya yetecektir. Yoga esnasında dinleyeceğiniz müzik oldukça derinden ve kısık sesle çalmalıdır. Ne tarz bir müzik dinleyeceğinizi bilmiyorsanız size uzak doğu müziklerini önerebiliriz.

evde kolay yoga nasıl yapılır

Evde Yoga Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Vücudunuzu dinleyin. Yoga yaparken nasıl göründüğünüzün hiçbir önemi yok, sizin için önemli olan şey nasıl hissettiğiniz. Olabildiğince vücudunuza ve zihninize odaklanın. Eğer eğer bir pozisyon esnasında bir gariplik hissediyorsanız pozu kolaylaştırmaya çalışın. Vücudunuz yorulup dinlenmek istediğinde çocuk pozuna geçerek onu rahatlatın.

 

Uygun bir yer bulun

Evinizde yoga yapabileceğiniz en uygun yeri bulmaya çalışın. Sürekli farklı yerlerde yoga yapmak dağılmanıza sebep olabilir bu yüzden kendinize tek bir alan belirleyebilirsiniz. Matınızı serebileceğiniz açık ve sessiz bir alan doğru bir alan olacaktır. Eğer eviniz halı kaplıysa evin içerisindeki en sert zemini bulun. Yumuşak zeminde yapılan yoga hareketleri sakatlanmanıza sebep olabilir.

Hazırlığınızı tam yapın

Yoga matınızın yanında mutlaka havlu, su gibi yoga esnasında ihtiyacınız olan malzemeleri hazır bulundurun. Bu şekilde terlediğinizde ya da susadığınızda, çalışmanızı uzun süreli bölmemiş olursunuz. Meditasyonunuz bölündüğünde aynı havayı tekrar yakalayabilmeniz güç olabilir.

evde kolay yoga nasıl yapılır

Ortam hazırlayın

Yoga ambiyansını yakalayabilmek için mum yakabilir veya ışıkları kısabilirsiniz.

Planlama ve program yapın

Eğer evde yoga yapmak konusunda kararlı iseniz bunu bir rutine oturtmanız en önemli konulardan birisi. Günlük yoga çalışması ritmi yakalamaya çalışın. Düzenli egzersizler ile devam ettiğinizde manevi huzur ve sağlığınızı da yakalamış olacaksınız.