Evde Kolay Yoga İçin 3 Egzersiz Hareketi

Evde kolay yoga yapmak için bilmeniz gereken 3 hareket. Her ortamda kolay yoga yapılabilir. Evinizde kolay olarak yoga yapmanın inceliklerini bildikten sonra her mekân ve ortamda yoga yapabilirsiniz. İşte size evde kolay yoga yapabileceğiniz 3 egzersiz hareketi

Yoga evde yapılabilecek bir rahatlama yöntemi olduğu gibi bu işi profesyonelce öğreten ve yapan merkezlerde de yapılabilir. Yoga için gerekli zamanı veya maddi imkânı ayıramayanlar için evde yoga egzersizleri yapmanın mümkün olması ile yapılacak hareketlerde çeşitlilik arz etmektedir.

kolay yoga çocuk duruşu

Çocuk duruşu

Evde yapılabilecek en temel yoga egzersizi, çocuk duruşu adı verilen duruştur. Tüm yoga egzersizleri için konsantrasyon şarttır. Bu nedenle sessiz bir ortam her zaman daha iyi sonuçlar verir. Seçeceğiniz zeminin de kaygan ya da sert olmaması için uygun bir zemin seçmelisiniz. Gelelim çocuk duruşuna… Bu duruş için dizlerinizin üzerine çökerek kollarınızı mümkün olduğunca en uzağa uzatacak şekilde gergin durmanız ile yapılan bu egzersiz, çocuk duruşu olarak adlandırılır. Egzersizin bilinen en önemli yararı lenf sistemi üzerine olup, sinirlerin yatıştırılması veya sinir isteminin de dengelenmesi konusunda faydalı olduğu da bilinmektedir.

kolay yoga köprü duruşu

Köprü duruşu

 

Bir diğer evde yoga egzersizleri örneği de köprü egzersizi ya da köprü duruşu adı verilen duruştur. Bu duruş için sırt üstü yatılıp, dizlerden göğse uzanan bir gerginlikle havada köprü misali durulur. Eller topuklara değecek şekilde durulan bu egzersizin en önemli yararı stres gidermek üzerinedir. Ayrıca gergin durulan tüm bölgeler için önemli bir negatif enerji çıkışı dolayısıyla da rahatlama sağlayışı söz konusudur. Stresin giderilmesi ile stres kaynaklı yorgunluk veya uykusuzluk problemlerine de faydası olduğu bilenen bu hareketi evde rahatlıkla yapabilirsiniz.

kolay yoga öne eğilme

Öne eğilme

Yoga hareketlerinin temel faydası üzerinizdeki negatif enerjiyi veya buna bağlı rahatsızlıkları gidermesidir. Evde yapılan ve bu faydalarıyla dikkat çeken bir diğer hareket ise öne eğilme hareketidir. Bu hareket için dik duruşta kısa bir rahatlamadan sonra belden öne eğilerek ellerinizi yere değdirmeniz yeterlidir. Dizleri kırmadan, kalçanızı eğmeden gergin duruşunuzu ellerinizle desteklemeniz yeterli olacaktır. Bu egzersiz bacak kaslarınızı gerip bırakacağı için faydalı olacaktır. Ayrıca depresyona ve halsizliğe iyi geldiği uzmanlarca ifade edilmektedir.

evde kolay yoga